Model Number : KAH-25CL3NE
Certification : ISO9001
Place of Origin : Luoyang
MOQ : 1pcs
Supply Ability : 1000/week
Delivery Time : 7-35 days
Packaging Details : Single box/Wooden case
| KAH-25 encoder Specification parameter | |||||||
| Series | KAH-25 | ||||||
| Model KAH-25 | 25A | 25B | 25C | 25D | 25E | ||
| Deceleration ratio | 1:51 | 1:81 | 1:101 | 1:121 | 1:161 | ||
| Maximum torque starting &stopping(N·M) | 497 | 641 | 702 | 762 | 800 | ||
| Instantaneous maximum torque(N·M) | 242 | 351 | 460 | 557 | 557 | ||
| AC voltage 220VAC | Maximum speed | RPM | 76.5 | 48.1 | 38.6 | 32.2 | 24.2 |
| Rated speed | RPM | 43.1 | 27.2 | 21.8 | 18.2 | 13.7 | |
| Maximum current | Arms | 22.79 | 18.51 | 16.26 | 14.73 | 11.62 | |
| Rated current | Arms | 8.67 | 7.92 | 8.32 | 8.41 | 6.32 | |
| Torque constant | N·M/Arms | 27.91 | 44.32 | 55.26 | 66.23 | 88.09 | |
| Motor phase resistance | Ohms | 1.024 | |||||
| Motor phase inductance | mH | 3.026 | |||||
| Motor Back EMF | Vrms/kRPM | 50.87 | |||||
| AC voltage 1100VAC | Maximum speed | RPM | 52.9 | 33.3 | 26.7 | 22.3 | 16.8 |
| Rated speed | RPM | 35.3 | 22.2 | 17.8 | 14.9 | 11.2 | |
| Maximum current | Arms | 35.85 | 29.12 | 25.58 | 23.17 | 18.29 | |
| Rated current | Arms | 14.55 | 13.29 | 13.97 | 14.11 | 10.61 | |
| Torque constant | N·M/Arms | 16.63 | 26.41 | 32.93 | 9.47 | 52.5 | |
| Motor phase resistance | Ohms | 0.53 | |||||
| Motor phase inductance | mH | 1.207 | |||||
| Motor Back EMF | Vrms/kRPM | 44.96 | |||||
| AC voltage 480VAC | Maximum speed | RPM | 35.30 | 22.20 | 17.80 | 14.90 | 11.20 |
| Motor phase resistance | Ohms | 0.139 | |||||
| Encoder resolution Motor(1time)rotation | 219(524,288),222(4,194.304)or224(16777216) | ||||||
| Motor multiple rotation counter | 215(65.536) | ||||||
| encoder | Output shaft resolution | pulse/rev | 2040000 | 3240000 | 4040000 | 4840000 | 6440000 |
| uniderection positioning accuracy | Arc Sec | 60 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
| Bidirectional positioning accuracy | Arc Min | 2 | 1.5 | 1 | 1 | 1 | |
| Overturning stiffness | ×104 N·m /rad | 120.5 | 157.4 | ||||
| Torsional stiffness | ×104 N·m /rad | 14 | 18.6 | ||||
| Moment of inertia | without Brake | Kg*m2 | 3.91 | 9.86 | 15.36 | 22.68 | 39.86 |
| with Brake | Kg*m2 | 4.62 | 12.03 | 18.39 | 26.35 | 47.50 | |
| Weight | without Brake | Kg | 9.1 | ||||
| with Brake | Kg | 9.7 | |||||
| Motor Grade | 16 | ||||||
| Motor insulation | Heat resistance grade :F(155℃) | ||||||
| Insulation resistance:above200MΩ(DC500V) | |||||||
| Dielectric Strength:AC1500V/1min | |||||||
| Protection grade | Fully closed self cooling type(IP65/IP67 degree) | ||||||
Main Features
The positioning precision of rotary actuator is within 30 Arc sec.
4.Dozens of product models are provided to meet diversified needs, and the products with 220 VAC, 110VAC and 48 VAC voltages are available.